טליתות – ההיסטוריה וכיום

תוכן עניינים

מאז ועד היום גברים יהודים מזוהים בין היתר בגלל הטלית שהם מתעטפים איתה. מה היא בכלל טלית? אפשר להגיד כי מדובר על בגד עליון שמגיע בצורה מלבנית, בכל אחת מהפינות של הטלית שזורים חוטי הציצית. הגברים היהודים עוטפים את עצמם בטלית על פי המנהג בעת התפילה בבית הכנסת. יש כאלה שלובשים טלית באופן קבוע, כזאת שמשתמשת להם כמו בגד לכל דבר ועניין. חשוב לשים את ההבדל בין הטלית המיועדת לבית הכנסת לכזאת שלובשים אותה באופן קבוע. מבחינת ההלכה היהודית טליתות הן אחד מתשמישי הקדושה הכי חשובים ביהדות. מהסיבה הזאת זה אחד מהסימנים שמזוהים עם היהודים בישראל וגם אלה שגרים ברחבי העולם. כמעט ואין יהודי שלא מחזיק בבית טלית בה הוא מתעטף בעת הצורך.

 

מהו מקור המצווה?

 

אף אחד לא צריך להתעטף בטלית רק בגלל שאמרו לו לעשות זאת או בגלל שכולם עושים את זה. כדי שתוכלו ליישם את המצוות השונות ביהדות יהיה עליכם להבין את מקורן. לכל מצווה שיהודי מחויב לעשות יש מקור ברור, כזה שלא משתמע לשני פנים. בהקשר של טליתות ישנו פסוק חד משמעי שבו מוצגת המצווה בצורה ברורה. דַּבֵּ֞ר אֶל־בְּנֵ֤י יִשְׂרָאֵל֙ וְאָמַרְתָּ֣ אֲלֵהֶ֔ם וְעָשׂ֨וּ לָהֶ֥ם צִיצִ֛ת עַל־כַּנְפֵ֥י בִגְדֵיהֶ֖ם לְדֹרֹתָ֑ם וְנָ֥תְנ֛וּ עַל־צִיצִ֥ת הַכָּנָ֖ף פְּתִ֥יל תְּכֵֽלֶת (במדבר טו, לח). אחרי שהכרתם את המצווה לא תהיה סיבה שלא תקיימו אותה בעצמכם באופן קבוע.

 

מאיזה בד מיוצרת הטלית?

 

באופן כללי טליתות מיוצרות משלושה סוגים שונים של בדים. לכן ישנה חשיבות כי תבחרו את הטלית שתהיה עשויה מהבד המתאים לכם. האפשרות הראשונה היא בד צמר, זוהי גם האפשרות הכי פופולארית. אך לצד האפשרות הזאת ישנה אופציה למצוא טלית שעשויה מאקרילן או ממשי. רוב הפוסקים קובעים כי מוטב להתעטף בטלית מצמר, אך אין בכך קביעה של ממש. יש כאלה שמעדיפים לבחור בטלית מחומר גלם אחר בגלל שהיא מרגישה להם יותר בנוח. בסופו של יום המטרה היא שתקיימו את המצווה מבלי שתרגישו תחושת אי נוחות מכל סיבה שהיא.

 

באיזה צבע מגיעה הטלית?

 

גם כאן ניתן לראות כמה אופציות שונות שנמצאות על הפרק. מי שיסתכל בבית הכנסת יראה טליתות במגוון רחב של צבעים, כל אחד בהתאם לרצונותיו שלו. יש כאלה שאומרים כי הצבע של הטלית קשור בין היתר לקהילה ממנה מגיעים. הפסים השחורים על הטלית מזוהים בעיקר עם יהודים אשכנזים, כאלה שמגיעים ממדינות באירופה. פסים לבנים מזוהים בעיקר עם יהודים מעדות המזרח, מדובר על טלית מיוחדת במינה. אך הצבע הכי נפוץ שניתן לראות הוא הצבע הכחול או התכלת שלא קשור לקהילה מסוימת. יש כאלה שאומרים כי זוהי הסיבה שבגללה דגל ישראל הינו בצבע לבן עם פסים ומגן דוד בצבע כחול.

 

מהו הגודל המומלץ לטלית?

 

נדמה לכם כי אתם קרובים לבחור את הטלית המושלמת בשבילכם? גם בהקשר של הגודל תמצאו המון אופציות בעת רכישת טליתות חדשות. לכל אחד מתאים גודל שונה, לכל אחד יש את העדפות שלו כאשר הוא מתפלל. אף אחד לא ירצה למצוא את עצמו במצב שבו הטלית הופכת את התפילה להיות פחות נעימה. כדי לבחור את הגודל המתאים יהיה עליכם לבחון את הגובה שלכם, כך שהטלית תהיה מותאמת אליכם. זוהי הסיבה שבגללה בעת רכישת טלית חובה לדעת למי היא מיועדת ומי אמור לשים אותה. מפעם לפעם מחליפים את הטלית כי הגובה משתנה והדרישות מן הסתם יהיו שונות גם הן.       

אהבתם את הכתבה? בטוח שתאהבו גם:

Uncategorized

מסיבת בן או בת

מסיבת בן או בת היא מסיבה שנערכת כדי לחגוג את גילוי מין העובר. המסיבות הפכו פופולריות בשנים האחרונות, והן מהוות הזדמנות נהדרת לחגוג את החדשות

קרא עוד »
Search and selection of personnel in the company. Effective personnel management
Uncategorized

מה מאפיין את העובדים הטובים ביותר?

הפגנת תכונות מסוימות כעובדים שכירים, יכולה לפתוח בפניכם שלל דלתות והזדמנויות במהלך הקריירה. אתה יכולים לשפר את הסיכוי שלכם לקבל משרות, להתקדם בתוך חברות ולהתפתח,

קרא עוד »