יחס החוק לאלימות במשפחה והתגברות התופעה בצל הקורונה

תוכן עניינים

אלימות במשפחה היא תופעה ההולכת וגדלה עם הזמן. תופעה זו פוגעת בנשים, גברים, ילדים, וזקנים. אלימות במשפחה היא תופעה החוצה מגזרים ושכבות סוציו אקונומיות.

בשנים האחרונות גוברת המודעות הציבורית לתופעה זו של אלימות במשפחה. יחד עם המודעות הגוברת, גוברים גם קולות המחאה. בנוסף, חלה התעניינות הולכת וגוברת בנושא זה, המבקש לבחון את מידת ההשפעה שיש לנושא אלימות במשפחה על החברה הישראלית.

מגפת הקורונה

נגיף הקורונה שפרץ לחיינו בתחילת שנת 2020, גרם למדינות רבות לנקוט במדיניות המגבילה את תנועתם של האזרחים. בישראל הגבלות אלו נכנסו לתוקפן במרץ 2020. דו"ח שפרסם המשרד לשירותים חברתיים באותה השנה הצביע על מגמה מטרידה של עליה בהיקף הפניות בעקבות אלימות במשפחה.

מגמה זו אינה מפתיעה לאור העובדה כי שהייה ממושכת ומשותפת בחלל הבית חושפת קורבנות לגילויי אלימות. בנוסף, בהרבה בתים בישראל התנאים הסביבתיים אינם אידיאליים, וקיימת צפיפות.

כאשר קיימת חובה מפורשת להישאר בחלל סגור וצפוף, במשך ימים ארוכים, בסיטואציה נפשית מלחיצה ומטרידה כמו סגר – הדבר גורם להחרפה במצבי דחק ולחץ, המהווים גורמי זרז אל אלימות במשפחה.

יחס החוק לאלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא נושא כאוב, והסובלים העיקריים ממנו הם נשים וילדים. עם זאת גם קשישים וגברים חשופים אל אלימות במשפחה, וקיימים מענים רבים – הן מבחינה חוקית ומשפטית, והן במובן של הגשת סיוע בצורות שונות עבור הסובלים מן התופעה.

חשוב להדגיש כי מערכת יחסים מסוכנת לא תמיד מתחילה עם אלימות במשפחה. קיימים מספר תמרורי אזהרה ושאלונים אנונימיים שניתן למלא על מנת להבין אם אכן קיימת סכנה. 

לסיכום

קיימים מענים וגופים רבים המעניקים סיוע במקרה של אלימות במשפחה, וניתן לקרוא אודותם באתר של משרד הרווחה. בנוסף, משרד המשפטים מעניק סיוע משפטי ללא תשלום לזכאים ע"פ תנאי זכאות מסוימים. סיוע זה מסייע בייצוג בפני בית המשפט בתחומים שונים, ביניהם אלימות במשפחה עורכי דין העוסקים בתחום. בעקבות משבר הקורונה, שירותי הסיוע המשפטיים בנושא זה הורחבו לכל בתי משפט השלום ובתי המשפט למשפחה ברחבי הארץ. 

אל תישארו עם זה לבד! 

אהבתם את הכתבה? בטוח שתאהבו גם:

המגזין

דשן – מה זה בעצם ומה תפקידו?

דשן הוא מרכיב חיוני בחקלאות המודרנית, המאפשר לחקלאים וגננים להגדיל את תפוקת היבול ולשפר את איכות התוצרת שלהם. אבל מהו בעצם דשן, ולמה הוא כל

קרא עוד »